Peacebuilder club
De RC Gouda Bloemendaal organiseerde in april 2025 een interne debatavond met als titel "Rotary in turbulente tijden". De avond had als doel om, naast alle lokale activiteiten die zij doen als club, ook eens de koppen bij elkaar te steken rondom het feit dat de club ook deel uitmaakt van een wereldwijde netwerkorganisatie waarop men best wat meer trots zou mogen zijn. Er gebeurt immers veel in de boze buitenwereld en Rotary speelt daar al sinds haar oprichting een grote rol in. Bijvoorbeeld door de connectie met de VN, iets wat niet iedereen in de club op dat moment als parate kennis beschikbaar had. Het onderwerp "peace" kwam aan de orde en aan het einde van de clubbijeenkomst was de belangstelling dusdanig gewekt dat werd besloten de daad bij het woord te voegen en een Rotary ‘Peacebuilderclub’ te worden.
Dat is gelukt. De benodigde formaliteiten werden uitgevoerd door een kleine Peace Commissie en op 30 juli 2025 werd het certificaat door de club met applaus ontvangen. Mooi, zo’n bevestiging, maar wat doet de club nu concreet aan Peace en hoe vertaalt zo'n groot thema zich in daadwerkelijk uitvoerbare acties op clubniveau?
Allereerst sloten we aan bij de activiteiten op het gebied van Peace die ook op Districtsniveau opgestart zijn (zie ook: https://www.rotary.nl/d1570/2025-2026/Commissies/DPPC/). Daarnaast namen we deel aan een aantal bijeenkomsten van de Rotary Action Group for Peace (RAGFP). Allemaal interessant, maar het ging en gaat de club vooral om concrete acties en die zijn er gevonden, opgedeeld naar kennisvergaring en informatieverstrekking.
Kennis opbouwen over wat Rotary verstaat onder Peace en meer specifiek "Positieve Vrede" is eenvoudig. Rotary heeft daarvoor wereldwijd de krachten gebundeld met het Institute for Economics & Peace (IEP). IEP levert de wetenschappelijke basis en de data over datgene wat vrede creëert, met focus op het concept van positieve vrede. Weg van alleen 'negatieve vrede' (afwezigheid van geweld), richt de samenwerking zich op de attitudes, structuren en instellingen die vrede duurzaam maken, zoals goed bestuur, toegang tot diensten, en respect voor rechten. Daarvoor is een Peace Academy opgezet waar het verhaal goed toegelicht wordt. Een aantal leden van de RC Gouda-Bloemendaal heeft de training inmiddels met succes en plezier afgerond.

De volgende stap is dan om het geleerde uit te dragen. De club heeft besloten de kennisdeling op 4 niveaus uit te willen voeren:
- Binnen de club zelf door middel van presentaties en externe sprekers. Eén van de spreeksters is een clublid van zusterclub Dortmund-Romberg, met veel ervaring in zowel Oost-Europa alsmede de Baltische Staten. Naast een presentatie in april van dit jaar is ook het idee ontstaan om gezamenlijk met de zusterclub een trip naar één van de Baltische staten te maken om in persoon te ervaren hoe men daar omgaat met de dreiging vanuit de Russische buurman.
- Op regionaal niveau in het Rotarydistrict: in samenwerking met de twee AG's in het Groene Hart is ons verhaal over de Peacebuilderclub gedeeld met de deelnemers van het Regionaal Bestuurs Contact, met het doel een zaadje te planten en meer peacebuilderclubs op te laten bloeien. En inmiddels zijn ook avondvullende presentaties gepland en uitgevoerd bij andere clubs in Gouda en Reeuwijk.
- Richting de jeugd. Een door een aantal Belgische Rotarians ontwikkeld lespakket, dat is inmiddels verspreid onder een aantal scholen. Work in progress op dit moment.
- Naar de Goudse samenleving. Op 5 maart a.s. wordt een politiek café rondom het thema positieve vrede georganiseerd waar alle politieke partijen uit Gouda aan meedoen. Dit alles met het oog op de naderende gemeenteraadsverkiezingen.
Het aantal activiteiten activiteiten groeit steeds verder. RC Gouda-Bloemendaal is van harte bereid daarover met geïnteresseerde collega-clubs van gedachten te wisselen. Laat het idee eens op je inwerken - mogelijk is dit ook iets wat jullie club ertoe kan bewegen om zich bij dit initiatief aan te sluiten. Voor meer informatie neem je contact op met Erik de Haas, erikdehaas1963@gmail.com, +31-6-2320 4704.