AI, zaadjes en nieuwe ideeën: een inspirerende PELS-dag
Benieuwd wat ik kan verwachten, ik weet niet zoveel van AI, leuk om hier andere voorzitters te treffen. Maar ook, ik heb hier helemaal geen zin in op mijn vrije zaterdag. De PELS-dag is hét ontmoetingsmoment voor de inkomend voorzitters van het aanstaande Rotaryjaar. Debbie heeft de organisatie in handen, Peter houdt een praatje en legt uit dat deze dag bedoeld is om de aanwezigen te inspireren. “Het district wil je helpen om van je voorzitterschap een succes te maken.”
Dennis, aankomend voorzitter bij Rotary Venray, is bij de ochtendkoffie vooral “nieuwsgierig naar de evenementen die georganiseerd gaan worden, welke thema’s komend jaar centraal staan en waar je je vragen kunt stellen.” Hij heeft zin in zijn jaar en is van plan de oudere leden meer naar de voorgrond te schuiven. “Zodat we van hen kunnen leren. Zij geven de club extra cachet. Hun ervaring is van onschatbare waarde en hun kennis van de mores mag niet verloren gaan.” Ook wil hij een oude gewoonte in ere herstellen: de jaarlijkse matinee, waarbij ieder lid zich op een ludieke manier voorstelt. “Zo leer je elkaar in korte tijd wat beter kennen.”
Debbies gouverneursjaar start in juli. Haar motto: Duurzame toekomst, ook voor jouw club. Hugo, betrokken bij de organisatie van deze dag, laat weten dat er ook echt op duurzaamheid is gelet. De locatie waar we elkaar vandaag ontmoeten, ligt op loopafstand van het openbaar vervoer, de kok werkt met lokale ingrediënten en aan het eind van de dag krijgen we allemaal een zakje zaadjes mee (thuis zaaien, in het najaar oogsten). Het fruitboompje dat klaarstaat, staat eveneens symbool voor groei en vruchtbaarheid. De president elect pleit voor vernieuwing, verjonging en verandering.
Een lesje in AI
We worden getrakteerd op een interessante presentatie van Bo, een AI-expert, die ons meeneemt in de wereld van ChatGPT en vergelijkbare tools. Met een heldere prompt en een persoonlijke context krijg je verrassend goede resultaten. “Zorg dat je AI een duidelijke rol geeft en daag ‘hem’ uit om goed zijn best te doen.” Onder die voorwaarden kun je in een oogwenk een verslag genereren van een Rotary-bijeenkomst: neem de presentatie op, voeg aan het transcript diverse weekberichten toe en voilá; een leesbaar en helder verslag van wat er verteld is.
Gedurende de dag volgen de ruim 100 aanwezigen verschillende workshops. Op de kennismarkt presenteren diverse onderdelen van Rotary zich. Zo bemensen Herman en Nihal de tafel met Vocational Services, terwijl Tom inzicht geeft in hoe Interrotary Brainport samenwerkt: informeel en doeltreffend. Ook Rotaract en Interact geven acte de présence.
In de lunchpauze doet iedereen zich tegoed aan een vegetarisch worstenbroodje, een pittig soepje en een overheerlijk broodje van Cuyk. Het is ook het moment voor informeel samenzijn. Janneke deelt dat ze de continuïteit mist in de Rotary-organisatie. “Waarom borduren we niet vaker voort op ideeën uit voorgaande jaren en kijken we naar wat goed ging en wat beter kan?” Natuurlijk is er ook ruimte voor andere gesprekken. Goudsmid Helmar vertelt enthousiast over rodineren en galvaniseren.
Wat brachten de workshops?
In de groepssessies staan vragen centraal als: waar zit de energie binnen je club? Wat is de reden om naar clubbijeenkomsten te gaan? Wat kun je goed en hoe zet je dat in? Esther doet verslag van een trektocht binnen haar club en inspireert ons om op zoek te gaan naar wat er gebeurt in de onderstroom. “Bij onze club hebben we wandelinterviews ingezet.”
Kiki biedt ter plekke een helpdesk aan en Elske gaat met ons op zoek naar de gemeenschappelijkheid. Haar opdrachten zorgen voor verbinding. “Maak in tweetallen zinnen door om-en-om een woord te zeggen. Hoe verloopt die samenwerking? Voel je je geholpen door de ander of juist dwarsgezeten?” Soms gaat deze team-effort vanzelf, soms levert het een lacherige sfeer op. Ook fijn.
Maarten en Roger laten ons nadenken over het kruispunt introvert/extravert en ratio/gevoel. Hier kwam naar voren dat de onboarding van nieuwe leden niet altijd even soepel verloopt.
Tijdens een van de groepsopdrachten ontdekken we dat ons district een eigen vertrouwenspersoon heeft, die te bellen is als je tegen netelige kwesties aanloopt: Rochelle (haar nummer staat onderaan dit artikel).
Een succesvolle dag
Na de workshops, vlak voor de borrel, laat Jack weten dat hij zich positief verrast en geïnspireerd voelt. “Goed om te merken dat er bij ledenwerving bijvoorbeeld echt naar elkaar wordt geluisterd en dat beleid gebaseerd is op eigen inbreng.” Ook voor het verplichte karakter van de dag (met een attendance van dik 95%) heeft hij sympathie. “Soms moet je mensen gewoon vertellen: dit vinden we belangrijk. Zo’n dag heeft zeker zin. Je legt gemakkelijk contacten en leert de clubs en de regio kennen. Daardoor kun je de vraagstukken die je straks als voorzitter hebt, in samenspraak met anderen in goede banen leiden.”
Bij de napraat is er veel lof voor Rotary Cuijk, voor hun toewijding en inzet. “Deze president elect learning seminar-dag was zeer geslaagd. Ik ga met meer energie weg dan waarmee ik binnenkwam.”🌻
Eva van Otterlo
Wie is wie? In volgorde van de tekst
- Debbie Kenyon-Jackson – inkomend gouverneur 26/27
- Peter Elbers – districtsgouverneur 25/26
- Dennis van Tetering - Venray
- Hugo Bens - Cuijk
- Bo Pennings - Cuijk
- Herman Maassen – Roermond Maas en Roer
- Nihal Vogels - Cuijk
- Tom van Doorne – Interrotary Brainport Eindhoven
- Janneke van Summeren – Schaik-Land van Ravenstein
- Helmar Hubbes - Geleen
- Esther Davids - Cuijk
- Kiki Kossman - Bommelerwaard
- Elske Mooijman, training en coaching
- Maarten Besemer - Cuijk
- Roger Engelberts - Cuijk
- Rochelle Heerema (vertrouwenspersoon district 1550, 06-44175993)
- Jack van de Vliert - Weert
PELS = president elect learning seminar
Locatie De Weijer, Cuijk
14 maart 2026








