DISCON LELYSTAD 2026

ROTARY EN DE VERBINDING

 


Op de jaarlijkse familiedag van het noordelijke Rotary-district 1590 was het V-woord niet van de lucht. De organiserende club Lelystad (traditioneel de club van de jaarlijks wisselende gouvereur) had als thema gekozen: Verbinding door Vakmanschap. Dat was dichtbij volop aanwezig: uit zee nieuw land winnen, van Leeghwater tot en met Lely. Beiden zouden op deze 20e april graag de Rotary-excursie hebben meegemaakt naar de Marker Wadden, het nieuwe stuk opgespoten Nederland waar Visie en Vakmanschap samenkomen. Niets teveel wat gouverneur Veronica van der Goot aankondigde: “Een uniek natuurproject dat niet alleen is gebouwd door experts, maar door mensen die hun kennis en kunde over de grenzen van hun eigen organisatie inzetten voor een groter geheel: herstel van natuur en balans in ons landschap.”

Ook het museum Batavialand was een belangrijk onderdeel van het geslaagde dagprogramma. Zowel geschiedenis als Vakmanschap worden daar tastbaar gemaakt. Binnenkort nog duidelijker, als het museum dankzij een grote buitenruimte voor nóg meer Visie radicaal op de schop gaat. De replica van de historische Batavia mocht natuurlijk niet ontbreken. Dat kon nog net, want binnenkort wacht een droogdok in Amsterdam. Aan het trotse houten schip is ooit vele jaren gewerkt met de kennis en kunde van uit de kast gehaalde oude ambachten. Later komt het vaartuig terug bij de Bataviawerf. Doch niet meer door het water, maar op wieltjes. Het water knaagt te zeer aan het hout. Vroeger was dat niet zo erg. De kosten van zo’n schip werden soms met één op-en-neertje naar de Oost terugverdiend aan de nootmuscaat en talloze andere winstgevende goederen.

fotografische impressie

 

1 / 28

Het restant van de Zuiderzee is toch nog zo groot, dat het vanaf Lelystad een uurtje varen is naar de Marker Wadden. Toen in 2003 definitief (?) werd besloten dat de Markerwaard van de natuur zou blijven, werden Visie en Vakmanschap volop op het opgespoten nieuwe eiland losgelaten. In een lezing in het dagprogramma werd op de Districtsconferentie ook gewezen op de economische waarde van Vakmanschap. Die zit niet alleen in werkplaatsen en ateliers, maar kan ook een krachtige motor zijn achter regionale ontwikkeling en maatschappelijke Vooruitgang.

En Rotary? Die behoor je overal terug te vinden. “Want Rotary gaat over betekenisvol Verbinden, aldus gouverneur Veronica. “Over het inzetten van je kennis, je beroep, je ervaring – ten dienste van anderen. Dat heet bij ons Vocational. Het gaat over bruggen bouwen waar die er nog niet zijn. Over delen van de samenleving en generaties met elkaar in contact brengen, zodat kennis wordt doorgegeven en nieuwe energie ontstaat.”

Want daar komt het weer: Vakmanschap Verbindt. Daarin hebben alle Rotarians volgens de gouverneur een rol. “De waardering voor ieders bijdrage is de basis voor een sterke gemeenschap. Vakmanschap zit is hoofd, hart en handen. Het is de basis van een sterke, Veerkrachtige samenleving. Daarin heeft Rotary een rol – niet alleen vandaag, maar elke dag opnieuw.” Aldus Veronica; met een V.

Toen de boot op, de wind in de haren, de paden op. Nog niet de lanen in. Maar ook dat zal op deze snel groeiende Wadden niet lang meer duren.

Tekst/foto’s:

Martin van Nieuwenhoven