Plan ledenbeleid Assen-Noord
LEDENBELEID Voor een gezonde Rotary club Assen Noord 2025-2030 |
Inhoudsopgave
Voorwoord en voornaamste veranderingen in een notedop 1
1. Overzicht gezondheid van de club 2
a. Ledenwerving m.b.v. actuele cijfers 2
c. Procesbeheersing nieuwe leden 2
d. Rol ledencie en leden in ledenbehoud 3
e. Samenwerking met andere clubs 4
c. Fase Landen van nieuwe Leden en ledenbehoud (0-2 jaar lid) 4
d. Fase Ledenbehoud (na 2 jaar en verder). 5
e. Fase na het lidmaatschap van Rotary 5
3. Alumnibeleid vertrekkende/vertrokken – leden 5
Bijlage 1: De Staat van de club (per 1–1 –2025) 7
Bijlage 2: Aantrekkelijke Rotaryclub 9
Bijlage 3: Procedure nieuwe leden - proces 9
Bijlage 4: Vitaliteitscriteria 11
Bijlage 5: Aandachtspunten voor de voorstellers 12
Voorwoord
Rotaryclub Assen Noord is een van de 2 Asser Rotary clubs. Wij willen als club Assen Noord vitaal en gezond blijven en hebben als doel de komende jaren te groeien en (elkaar) te blijven boeien. Door een goed programma en door maatschappelijk actief te zijn. Een ledenaantal van 40 is ons doel (ledenaantal op dit moment (juni 2025: 32)). En maatschappelijk actief door middel van projecten en acties.
De ledencie. is verantwoordelijk voor het proces rondom het werven van nieuwe leden. Maar ook heeft zij een taak om de gezondheid van de club te monitoren en te communiceren met de leden. De leden van onze club hebben allen tot taak om actief op zoek te gaan naar nieuwe leden en hebben daarnaast een taak om de club motiverend en inspirerend te houden. Een belangrijke vraag is bijvoorbeeld dat de wereld om ons heen continu verandert en gaan wij door alsof er niets verandert: elke week op dezelfde tijd met een borrel en eten, bij elkaar komen….
Het is een bekend fenomeen dat nieuwe leden zich na een tijdje afvragen of het lidmaatschap wel overeenkomt met de verwachtingen. Dat is een belangrijk moment. De mentor, ledencie en overige leden dienen alert te zijn als er signalen zijn die nadelig kunnen zijn voor een eventuele continuering van het lidmaatschap.
De gezondheid van de club is niet af te meten aan een enkel criterium. Instroom, uitstroom, leeftijd, diversiteit, activiteiten, deelname etc. zijn allemaal waardevolle aandachts- en bespreekpunten. Een half jaarlijkse korte evaluatie van het programma, de ledenaanwas en wat statistiek is belangrijk om van elkaar te weten wat er leeft en hoe de stemming binnen de club is. En om vroegtijdig te signaleren als er actie moet worden genomen.
Voornaamste veranderingen in een notedop:
LEDENBELEID – voor een ‘gezonde’ club Rotary Assen-Noord 2025-2030
· |
Een club met de ambitie om te groeien naar 40 leden in 2030 |
· |
2 x per jaar een gesprek met de leden over de staat van de club |
o |
Inzicht geven dmv statistiek |
o |
Aandacht voor de samenstelling van de club (diversiteit) |
o |
Hoe verloopt de inbedding van nieuwe leden (inclusiviteit) |
o |
Inspireren en motiveren van leden om de ambitie te realiseren |
· |
Aanpassing van de nieuwe leden procedure |
o |
Minder schakels |
o |
Actievere rol ledencie |
· |
Lidmaatschap fases |
o |
Potentieel lid |
o |
Installatie |
o |
0 – 2 jaar |
o |
Lidmaatschap |
o |
Alumni periode |
· |
Aandacht voor ledenbehoud |
o |
Actievere rol van de mentor |
· |
Blijvende aandacht voor vertrokken leden |
· |
Duidelijke markering installatie nieuwe leden |
o |
4 x per jaar |
o |
Introductie in Rotary |
o |
decorum |
· |
Visie op ledenbeleid & praktische uitvoering vastgelegd in uitgebreider document |
1. Overzicht gezondheid van de club
a. Ledenwerving m.b.v. actuele cijfers
Wat kun je doen om een trend te ontdekken?
− |
Een voorbeeld: het vijfjaargemiddelde uitstroom is x per jaar op landelijk niveau, y op district nivo en z bij onze club. |
− |
Vaststellen hoeveel nieuwe leden je per jaar wilt werven om de gewenste groei te realiseren (met in gedachten het reguliere verloop). Bijvoorbeeld indien je wilt groeien in 5 jaar naar x dan is het gemiddelde wervingsdoel y nieuwe leden per clubjaar. |
− |
Uitgaande van een veronderstelde hit-rate van 75% op potentiële nieuwe leden, houdt dit in dat er (minimaal) z kandidaten per clubjaar in beeld moeten zijn. |
− |
Zie bijlage 1 voor de meest recente “De staat van onze club”; 1 januari 2025. |
b. Positionering als club
Om onze club beter te kunnen positioneren is een voorstel bijgevoegd, zie bijlage 2. Onderwerpen die aan de orde dienen te komen zijn bijvoorbeeld:
− |
Welk ledenprofiel? |
− |
Uit welke classificaties? |
− |
Diversiteits- en inclusiviteitsdoelen? |
− |
Intern en extern profiel? |
− |
Rol in samenleving? |
− |
Club specifieke elevator-pitch. |
c. Procesbeheersing nieuwe leden
De belangrijkste actie voor het aanbrengen van nieuwe leden dient genomen te worden door onze huidige leden. Zij werven nieuwe leden in eigen netwerken en treden op als ambassadeur van de (Rotary) club. Op clubniveau helpt het als wij een duidelijk ledenbeleid en doel voor ogen hebben en de ledencie is daartoe een actieve cie binnen onze club. Het behalen van ons gezamenlijke doel is een gedeelde verantwoordelijkheid van alle leden!
Voor de verdere uitwerking van dit thema denken wij aan:
− |
Bekendheid met het proces; zie bijlage 3 Procedure nieuwe leden |
− |
Samenstellen en actualiseren van long- & shortlist kandidaten enerzijds en classieficatieoverzichten anderzijds. Deze overzichten geven inzage in de pijplijn en hoever de kandidaten zijn in het proces. |
− |
Elevator-pitch kunnen inzetten. |
− |
Borgen “landingsbaan” voor nieuwe leden. |
− |
Borgen dat de behandelingsprocedure van een aanmelding effectief (en snel) verloopt. |
− |
De club betrokken houden en inzichten geven over de ontwikkelingen landelijk en op districtsniveau om de eigen inspanningen te kunnen vergelijken. |
− |
Exit interviews vertrekkers en registratie. |
− |
Helpen van voorstellers bij bijvoorbeeld nadenken over nieuwe leden en formuleren van vragen (zie bijlage 5) |
|
|
|
|
d. Rol ledencie en leden in ledenbehoud
Naar aanleiding van (verbeter)opmerkingen en klachten hebben we de procedure van het werven van nieuwe leden in een nieuw jasje gestoken. De ledencie. krijgt meer taken en het bestuur komt op afstand. Dat leidt tot een sneller proces en schept duidelijkheid over de rollen.
De huidige procedure gaat over een aantal schijven en is daarom tijdrovend en foutgevoelig. Onze insteek is om de procedure te vereenvoudigen en te versnellen. En ook om de leden van de ledencie langer aan boord te houden.
De huidige procedure gaat over teveel schakels. Het bestuur vervult een formele rol en is in uitvoerende zin niet of nauwelijks betrokken. Het werk wordt gedaan door de leden(cie).. De toegevoegde waarde van het bestuur is zeer beperkt en alleen in uitzonderingsgevallen zoals een veto, nuttig. Hier gaan weken aan voorbij. Het aannemen van een nieuw lid moet zorgvuldig gebeuren, maar is vaak tijdrovend. Na aanmelding is er geen contact met het potentiële lid. Deze wacht dus weken/maanden op antwoord en het kan voorkomen dat het nieuwe lid ondertussen elders onderdak vindt…..mooi voor Rotary, jammer voor onze club.
Ons voorstel is de ledencie. autonoom te maken en hen verantwoordelijk te maken voor het hele proces. Uiteindelijk ook daar de beslissing neer te leggen voor de gezondheid van de club, het proces en de benoeming van het nieuwe lid. Vanzelfsprekend kan de installatie door de voorzitter van onze club blijven gebeuren (met daarbij het nodige decorum en informatie voor het nieuwe lid). Ook dient de ledencie. een stabiele cie te zijn (minimaal 3 jaar) met de inkomend voorzitter van onze club als roulerend lid.
In de nieuwe procedure is de mentor gedurende de eerste periode (0-2 jaar) het aanspreekpunt voor het nieuwe lid. De mentor is alert en actief. De ledencie. organiseert 1x per jaar een mentorschap bijeenkomst.
Voordeel nieuwe procedure
- |
Kortere lijnen |
- |
Minder kans op fouten |
- |
Snellere responstijd |
- |
Duidelijkheid voor het potentiële lid |
- |
Belangrijke rol voor de mentor |
- |
Meer inzicht in de resultaten van online ledenwerving |
Met speciale aandacht voor:
− Kwetsbare periode 0-2 jaar lidmaatschap.
− Risico-leeftijdsgroep 50-59 jaar (hoogste vertrekpercentage landelijk).
e. Samenwerking met andere clubs
Hierbij valt te denken aan:
− |
Federatie van Clubs van Past Rotarians (verder aangehaald als ‘Past Rotarians’) |
− |
Alumni |
− |
DNK, Gemeente Assen etc. |
− |
Ladies Circle |
− |
Juniorkamer |
− |
Rondetafel |
f. Monitoring
Om ontwikkelingen van het ledenbestand goed te monitoren zullen afspraken worden gemaakt onder andere over:
− |
Twee keer per jaar de ledenbestanden analyseren en bespreken in de club. |
− |
De uitkomsten van de analyses bespreken in de ledencie en indien nodig met een actieplan komen. |
|
|
|
|
2. Gericht Ledenbeleid
Op dit punt komen we tot een nadere invulling van ons doel waar het bovenstaande een plek zal moeten vinden.
a. Fase 2025-2030
In deze fase ligt de focus op de werving van leden. Hierbij hoort thuis dat concreet in beeld is welke doelgroepen worden benaderd. Doelgroepen in beeld hebben is de eerste stap, het aantal potentiële leden vinden is het doel. Vanuit de invalshoek van ledenbeleid denken wij aan:
− Wat zijn de doelgroepen, wat spreekt hen aan?
− Hoe kunnen zij het beste worden benaderd en door wie?
− Wie is verantwoordelijk voor de follow-up?
− Zijn er vormen van samenwerking met andere clubs zoals bijvoorbeeld de Rondetafel en hoe wordt geanticipeerd op een overstap naar Rotary?
b. Fase Ledenwerving
De gedachtevorming is voor een groot deel voltooid, maar er zal nog invulling moeten worden gegeven aan een aantal openstaande punten
− |
Ledenwerving o.b.v. actuele cijfers op landelijk-, district- en clubniveau (bron: LeAd) |
− |
Commitment voor concrete doelen en plan van aanpak? |
− |
Hulp bij positionering Rotaryclub. |
− |
Procesverbetering van de werving en afhandeling (zie bijlage 3) |
− |
Wat hebben de leden nodig om ons doel te halen? |
c. Fase Landen van nieuwe Leden en ledenbehoud (0-2 jaar lid)
Elke Rotarian steunt de gedachte dat nieuwe leden zich prettig in de club moet kunnen voelen. Toch slagen we daar in de dynamiek van alledag niet altijd in. Daarom is het belangrijk om dat te signaleren en actie te nemen. Ook is het belangrijk dat nieuwe leden weten waar ze lid van zijn geworden. Niet alleen Rotary Assen Noord maar ook van Rotary Internationaal. Dus om nieuwe leden meer kennis te laten nemen van het gedachtegoed, waarden en projecten van Rotary. Te denken valt aan:
− Nieuwe ledenbijeenkomst op club- en districtnivo
− RLI training voor nieuwe leden (bron: RLI Nederland)
d. Fase Ledenbehoud (na 2 jaar en verder).
Iedereen is gelijk en even belangrijk voor de club. Om nieuwe leden te behouden zal het nodig zijn hen op posities te zetten waarin ze actief bijdragen aan de vitaliteit van de club. Afhankelijk van de persoon kunnen dit posities zijn in het clubbestuur, clubcommissies of projecten. Maar ook vragen aan hen om het programma mede in te vullen door persoonlijke bijdragen. En er zijn wellicht ook leden die zich nu of op termijn verder te ontwikkelen binnen hun Rotaryclub en/of de Rotaryorganisatie in brede zin. Bekendheid mét die organisatie is dan ook essentieel. Dat moet bespreekbaar zijn en zodoende bekend worden en ondersteund door onze club. Bijvoorbeeld functies op districtnivo.
Er zijn een aantal instrumenten voorhanden, sommige zullen moeten worden ontwikkeld:
− |
RI Health check jaarlijks uitvoeren (bron: rotary.org) |
− |
Vitaliteitscriteria (zie bijlage 4) |
− |
RLI-training aanbieden ( bron: RLI Nederland) |
− |
Maatwerk/hybride trainingen aanbieden ( bron: RLI District) |
− |
Registratie verdere ambities binnen RI |
− |
|
e. Fase na het lidmaatschap van Rotary
Met deze fase bedoelen we die groep leden, die om wat voor reden ook afscheid willen nemen of hebben genomen van Rotary. Het mooiste zou zijn als afscheid “tot ziens” betekent in plaats van een “vaarwel”. En belangrijk: door de voordeur vertrekken! Denk hierbij aan:
− |
Soms willen mensen even een time-out van een druk sociaal leven, soms valt de club tegen maar niet de Rotary, soms willen mensen een andere rol binnen hun leven (en mogelijk ook binnen Rotary) innemen, soms verhuizen mensen en/of krijgen een andere baan. |
− |
Een natuurlijk vertrek na zoveel jaar lidmaatschap, een overstap naar de past Rotarians, de creatie van een alumni club etc.. |
f. Past Rotary
De Nederlandse Federatie van Past Rotarians zoekt gestructureerd en redelijk frequent contact met de Rotaryorganisatie op elk niveau. Past Rotarians geven aan zich nog steeds verbonden te voelen met de organisatie waar zij zo lang deel van hebben uitgemaakt. Zij zien zichzelf als ambassadeurs voor Rotary.
3. Alumnibeleid vertrekkende/vertrokken – leden
Als leden bij onze club hun lidmaatschap beëindigen, is het belangrijk voor de ledencie. om een oprecht geïnteresseerd gesprek te voeren over de reden waarom en die redenen ook eerlijk vast te leggen. Als er dan patronen herkenbaar worden, kan daar beleidsmatig iets mee worden gedaan.
Misschien kun je het vertrekkende lid helpen elders bij een andere RC in een andere omgeving onderdak te komen. Vertrek in alle vriendschap betekent ook dat je een potentiële ambassadeur erbij krijgt die positief over Rotary Assen Noord blijft communiceren, geïnteresseerden in lidmaatschap wegwijs maakt of zijn contacten anderszins blijft inzetten.
In de Rotary gedachte zou het raar zijn als vertrek einde van de fellowship betekent. Dus een alumnibeleid is zeer gewenst. Dit kan bestaan uit:
− |
Het regelmatig uitnodigen voor bepaalde bijzondere bijeenkomsten of lezingen; |
− |
Informatie blijven sturen over onderhanden acties en programma’s; |
− |
Oud leden blijven informeren over het wel en wee van zittende leden; |
− |
Persoonlijk contact blijven onderhouden; |
− |
Ook bij de Past Rotarians is hier een grote behoefte aan. |
4. Tot slot
Een gezonde, vitale, diverse, groeiende en boeiende club is in ons aller belang. En heeft meerwaarde voor onze omgeving. Het is een voorrecht om daar onderdeel van uit te maken. En gun het meer mensen in je omgeving. De ledencie. faciliteert en alle leden dragen bij. Papier is gewillig maar de uitvoering is cruciaal.
Bijlage 1: De Staat van de club (per 1–1 –2025)
De staat van de club.
Aan: de leden van Rotaryclub Assen Noord
Van: de Leden Commissie
Naast het begeleiden van de procedure bij het aanmelden van nieuwe leden heeft de leden commissie ook de taak om regelmatig de club te monitoren en a.h.w. ‘een spiegel voor te houden’.
- |
Waar staan we met ons ledenbestand? |
- |
Hoe is het met de aanwas/ vertrek van leden? |
- |
Hoe zijn we samengesteld qua leeftijd en classificaties |
- |
Etc. |
Het is onze bedoeling om per kalenderjaar de club hierover te informeren, wat mogelijk aanleiding kan zijn tot een interne discussie.
Met dank aan de secretaris die e.e.a. van aantallen en percentages heeft voorzien.
Behalve de getalsmatige informatie staan in het laatste deel een aantal
‘beleidsachtige’ punten genoemd, waarvan de LC vindt dat het goed is om in de club daarover van gedachten te wisselen en indien gewenst besluiten over te nemen.
De Leden Commissie
Wie zijn we en waar staan we:
Ledenbestand per 1 januari 2025
Aantal leden: 31
Vrouw: 13 Man : 18
Leeftijden per 1-1-2025:

Aantal werkend: = 74 % Aantal niet werkend: = 26%
Aantal vertrokken leden in 2024: 5 mannen
Redenen voor vertrek (meerdere antwoorden mogelijk)
2 reacties
- |
‘Het is mooi geweest’ : 1 |
- |
Andere prioriteiten ( werk, bestuur, hobby’s): |
- |
Onvoldoende attendance: |
- |
Gemis aan inspiratie in de club: 1 |
- |
Verhuizing: |
- |
Hoge kosten lidmaatschap: |
- |
Combinatie van redenen: 1 |
- |
Overig 2 |
- |
Onbekend: 3 |
Aantal nieuwe leden in 2024: 1 man (Martin)
Classificaties:
De club kent een variatie aan classificaties.
Er ontbreken o.a. verzekeringen, zorg(instelling), OM, politie, openbaar bestuur, huisarts, medische specialismen, defensie, architectuur, automobielbedrijf, vakbeweging, religie,..
Attendance:
De opkomst bij de clubbijeenkomsten was in deze periode gemiddeld 65 %.
Het ledenbeleid bij RC Assen-Noord:
- |
De club probeert per jaar drie nieuwe leden aan te trekken. |
- |
De club streeft naar een ledental van ? (was 45). |
- |
Omdat het belangrijk is voor de ‘levensvatbaarheid’ van de club op termijn, is de focus bij het zoeken naar nieuwe leden gericht op de leeftijdsgroep 40-55 jaar. |
- |
Aspirant leden die ouder zijn, zijn welkom, maar er zal dan extra worden gekeken naar o.a. motivatie, beschikbaarheid en classificatie. |
- |
Het zoeken en aandragen van nieuwe leden is een taak van alle clubleden. |
- |
Het heeft de voorkeur om met name nieuwe leden te zoeken buiten bestaande netwerken, dus nieuwe gezichten die met hun classificatie en achtergrond een bijdrage leveren aan de variatie binnen de club. |
- |
De leden hebben tijd voor hun lidmaatschap, hetgeen o.a. tot uiting komt in een voldoende attendance. |
- |
De leden zijn beschikbaar voor projectactiviteiten en eventueel langduriger functies. |
- |
Betrokkenheid, beschikbaarheid en betrouwbaarheid zijn de pijlers van het clubleven. |
- |
Van elk lid wordt verwacht dat, tenzij er bijzondere omstandigheden zijn, positief gereageerd wordt op een verzoek om bestuurlijk actief te worden. |
- |
De club heeft een inzichtelijke en informatieve website. |
Bijlage 2: Aantrekkelijke Rotaryclub
Wij zijn een club van mensen die graag vanuit vriendschap en kennis willen bijdragen aan een betere samenleving. Dienstbaarheid aan de samenleving en aan elkaar is de basis van Rotary.
Rotary ontleent zijn bestaansrecht aan de universele behoefte aan:
− Vriendschap
− Het netwerken en delen van kennis
− Maatschappelijke betrokkenheid/dienstverlening
Al deze elementen zijn van belang om een “aantrekkelijke” club te zijn en te blijven. Daarnaast dient een club om haar aantrekkelijkheid te behouden zich aan te passen aan de behoeften van de huidige tijd. Dit is niet een zaak van het bestuur maar van de gehele club.
Hierna een aantal elementen waardoor de “aantrekkelijkheid” van een club vergroot kan worden dan wel behouden kan blijven. Voor een deel zijn het open deuren, maar wellicht ook zaken waaraan niet direct wordt gedacht of zelfs liever niet aan wordt gedacht.
− |
Diversiteit in persoon en classificatie. Hierbij ook denken aan het leggen van verbindingen met andere clubs, netwerken en organisaties. |
− |
Actief delen, sprekers en acties en afstemmen op de behoeftes van de clubleden. |
− |
Flexibiliteit in attendance, bijvoorbeeld de mogelijkheid van een sabbatical, frequentie, tijdstip en opzet van bijeenkomsten, zoals diner plus spreker, spreker met borrel of alleen spreker bijwonen (het financiële aspect van het lidmaatschap mag niet worden vergeten). |
− |
Betrekken van partners en/of gezinsleden bij bepaalde activiteiten. |
− |
Positief afscheid nemen van leden. |
− |
Samenwerken met andere clubs op gebied van bijvoorbeeld lezingen, netwerkborrels en service-projecten waarbij schaalgrootte van belang is. |
Bijlage 3: Procedure nieuwe leden – proces (vastgesteld op 14 oktober 2025)
Vier wegen naar het lidmaatschap.
1. Een aspirant-lid wordt voorgesteld door een clublid maar is niet op de hoogte van het feit dat het wordt voorgesteld.
2. Een aspirant-lid wordt voorgesteld door een clublid en is op de hoogte van het feit dat het wordt voorgesteld.
3. Een aspirant-lid meldt zich zelf aan.
4. Een aspirant-lid is afkomstig van een andere Rotary club.
Ad 1. Het aspirant-lid is niet op de hoogte van het feit dat het wordt voorgesteld.
Procedure
Een clublid doet schriftelijk een deugdelijk gemotiveerd voorstel bij de ledencie. Het voorstel is ondertekend door de voorsteller en door tenminste één ander clublid. In uitzonderingsgevallen kan hiervan worden afgeweken.
De ledencommissie handelt naar bevind van zaken maar hoort in elk geval de voorsteller en bij een positieve uitkomst stuurt de ledencie (via de secretaris) het voorstel aan de leden.
Elk individueel lid kan, mondeling of schriftelijk, binnen 14 dagen na verzenden van het schriftelijk bericht bij de vz van de ledencie gemotiveerd bezwaar maken tegen aanname van het aspirant-lid.
Indien geen bezwaar is gemaakt, maakt de ledencie dat op de eerstkomende clubbijeenkomst bekend. Het voorstellende clublid informeert het aspirant-lid over de club en relevante aspecten van het lidmaatschap en nodigt het uit om enkele clubbijeenkomsten bij te wonen . Als het aspirant-lid na het bijwonen van minimaal twee en maximaal drie clubbijeenkomsten aangeeft lid te willen worden geeft het dit te kennen aan de voorsteller. De ledencie informeert de leden, waarna het aspirant lid wordt geïnstalleerd. Het nieuwe lid krijgt een mentor toegewezen.
Indien wel bezwaar is gemaakt beslist de ledencie of het ingebrachte bezwaar reden is om de procedure te beëindigen. De vz van de ledencie informeert de bezwaarmaker(s) en vervolgens de club over het door hen ingenomen standpunt.
Indien de ledencie heeft geoordeeld dat het ingebrachte bezwaar reden is om de procedure te beëindigen, wordt de procedure beëindigd.
Indien de ledencie heeft geoordeeld dat het ingebrachte bezwaar geen reden is om de procedure te beëindigen wordt de procedure voortgezet als ware er geen bezwaar ingediend.
Als het aspirant-lid op enig moment aangeeft niet lid te willen worden, wordt de procedure beëindigd.
Ad 2. Het aspirant-lid is op de hoogte van het feit dat het wordt voorgesteld.
Procedure als onder 1 met dien verstande dat:
a. het voorstellende clublid het aspirant-lid vooraf informeert over de club en relevante aspecten van het lidmaatschap en over het feit dat de leden het voorstel voor lidmaatschap voorgelegd krijgen;
b. in voorkomend geval het voorstellende clublid het aspirant-lid meedeelt dat de club heeft besloten dat het niet zal worden toegelaten. Desgewenst samen met iemand uit de ledencie.
Ad 3. Een aspirant lid meldt zichzelf aan.
Procedure als onder 1 met dien verstande dat:
a. er geen voorstellend clublid is;
b. de ledencommissie zal persoonlijk contact opnemen met het aspirant-lid om zich een oordeel te vormen over zijn beweegredenen, zijn betrouwbaarheid, betrokkenheid en beschikbaarheid;
c. de leden van de ledencommissie het aspirant-lid informeren over de club en relevante aspecten van het lidmaatschap en over het feit dat de leden het voorstel voor lidmaatschap nog voorgelegd zullen krijgen;
d. in voorkomend geval de vz van de ledencie het aspirant-lid meedeelt dat de club heeft besloten dat het niet zal worden toegelaten;
e. de ledencommissie een mentor aanwijst.
4. Het aspirant-lid is afkomstig van een andere Rotary club.
Procedure
Het aspirant lid wordt (naar alle waarschijnlijkheid) bij het bestuur aangemeld door het bestuur van de Rotaryclub die het heeft verlaten of gaat verlaten of het aspirant-lid meldt zichzelf aan bij het bestuur met de mededeling dat het een andere Rotaryclub heeft verlaten of gaat verlaten.
Indien het bestuur van de “oude club” betrokkene aanmeldt, vraagt de ledencie die club om een korte aanbeveling en relevante gegevens van het aspirant-lid, waaronder in elk geval diens NAW-gegevens en diens beroep/ classificatie. Ook wordt gevraagd naar openstaande ‘schulden’.
Indien het aspirant-lid zichzelf aanmeldt vraagt het bestuur dat aspirant-lid om zijn beweegredenen en relevante gegevens, waaronder in elk geval zijn NAW-gegevens en zijn beroep/classificatie.
De ledencommissie toetst de gegevens en adviseert de leden in principe positief tenzij evident en onmiddellijk blijkt van onoverkomelijke bezwaren.
Overigens als onder 1 met dien verstande dat:
a. het bestuur het aspirant-lid en het bestuur van de Rotaryclub die het gaat verlaten of heeft verlaten meedeelt dat de club heeft besloten dat het aspirant-lid zal worden toegelaten dan wel dat het niet zal worden toegelaten. In het laatste geval is die mededeling gemotiveerd;
b. er geen mentor wordt aangewezen.
Bijlage 4: Vitaliteitscriteria
De criteria zijn niet uitputtend maar niet zomaar gekozen, het zijn de thema’s waarlangs het Mulier-Instituut de gezondheid van verenigingen als de onze beoordeeld.
Deze thema’s zijn:
- |
Ontwikkelingen ledenaantallen en financiële gezondheid |
- |
Diversiteit |
- |
Maatschappelijk profiel en externe gerichtheid |
- |
Commitment aan het “Rotarisch” profiel. |
Ontwikkelingen ledenaantallen en financiële gezondheid:
• |
In stand houden van (actieve) aantallen leden en realiseren van groei ambitie |
• |
Financiële gezondheid van onze Rotaryclubs wordt door de penningmeester nauwlettend in de gaten gehouden en vastgesteld dat dit niet problematisch is voor onze club. |
Diversiteit (langs de meetlat van):
• |
Man/vrouw verhouding |
• |
Sociaal (opleiding, afkomst etc.) |
• |
Lidmaatschapsvormen |
• |
Maatschappelijke positie leden |
• |
Lidmaatschapsduur |
Maatschappelijk profiel:
• |
% Externe sprekers |
• |
Contacten met andere Serviceclubs, maatschappelijke organisaties, bedrijfsleven en publieke instellingen |
• |
Gezamenlijke activiteiten met andere Rotary- en andere serviceclubs |
• |
Verhouding Fondsenwerving en doe-projecten |
• |
Communicatie met de samenleving |
Commitment aan het “Rotarisch” Profiel:
• |
Bekendheid met Rotary (waarden) bij de leden |
• |
Betrokkenheid bij district en/of andere Rotaryclubs |
• |
Deelname in/aan Rotary projecten (oa Jeugduitwisseling) |
• |
Bijdrage aan The Rotary Foundation en Polio Plus programma |
• |
Inzet District - & Global Grants bij projectrealisatie |
• |
Initiatieven voor – en participatie in Community-Service projecten |
• |
Vocational activiteiten (bedrijfsbezoeken, dilemma’s delen et cetera) |
• |
Clubservice activiteiten (Levensberichten bijvoorbeeld) |
Bijlage 5: Aandachtspunten voor de voorstellers
Een eerste aanzet van voorbeelden van vragen die een voorsteller zichzelf en een eventueel nieuw lid zou kunnen stellen:
Ø |
Het informeren van het kandidaat-lid over de toelatingsperiode, hoe ging dat? |
Ø |
Hoe kwam je op het idee om het kandidaat-lid voor te stellen voor een lidmaatschap? |
Ø |
Was het jouw gedachte: dit zou wel eens een goed clublid kunnen zijn ? |
Ø |
Waarom dacht je dat? |
Ø |
Of heeft het aspirant lid jou gevraagd, of ben je getipt door een ander ? |
Ø |
Positieve persoonlijkheidskenmerken t.a.v. lidmaatschap? |
Ø |
Maatschappelijke betrokkenheid? |
Ø |
Bestuurlijke ervaring? |
Ø |
Is er een inschatting te maken t.a.v. de risico’s op ‘afbreuk’( weer vertrekken na enige tijd ? |
Ø |
Wat kunnen we , denk je van het nieuwe lid verwachten? |
Ø |
Wat zal het nieuwe lid denk je van ons vragen/verwachten? |